Мобільна виставка

"Людяність над безоднею пекла"
Мобільна виставка "Людяність над безоднею пекла"
Друга світова війна – час небаченого в історії людства кровопролиття. У ті роки на теренах України і Волині зокрема відбулися геноциди євреїв та ромів, що здійснені третім Рейхом. Жертвами різкого загострення міжнаціональних взаємин 1943–1944 рр. стали українці, поляки, чехи. Кількість постраждалих і загиблих обраховувалася сотнями тисяч; людей систематично вбивали тільки за те, що їх народили матері тих чи інших національностей. Трагедій такого масштабу Волинь не знала ніколи.
Зловісним маркером воєнного лихоліття стала криза гуманності, а людяність опинилася над безоднею зла. В умовах паралізуючого страху, на допомогу жертвам геноцидів й етнічного насильства приходили ті сміливці, хто цінував людське життя понад усе.
Меморіальний комплекс історії Голокосту Яд Вашем присвоює звання «Праведника народів світу» тим, хто безкорисно рятував євреїв від загибелі в час їх геноциду. Станом на 2020 р. у цьому величному списку 2634 чол., які вберігали євреїв на теренах України.
Кількість українців, які простягнули руку допомоги полякам у 1943–1944 рр., - 1300 чол. Республіка Польща відзначає рятівників польських громадян медаллю «Virtus et Fraternitas» («Чеснота і братерство»). Борців за правду й людську гідність вшановують встановленням пам'ятних знаків у Варшавському саду Праведників.
Серед лицарів серця – поляки, котрі наважилися рятувати українців і євреїв, чехи, які вберігали українців, поляків, євреїв.
Ця виставка присвячена велетням духу й людяності, які в умовах тотального насильства, кровопролиття й нечуваної кризи гуманізму рятували ближнього на теренах Західної Волині (сучасні Рівненська та Волинська області).
Докладніше
«МУСИЛИ ЇЇ ЗАЛИШИТИ, БО МИ БОГА БОЯЛИСЯ»
Денис, Зінаїда Ващишини та їхня донька Єва – мешканці с. Селець Дубровицького району Рівненської області в час Голокосту надали дієву допомогу Моше Фішману та його 12-літній доньці Фейзі. Батько, що переховувався разом із іншими євреями в лісі, навідував дівчинку, яку з кінця 1942 до березня 1943 рр. переховували Ващишини. Занепокоєні викриттям Фейги, вони сприяли її легалізації: дівчинка, яка вивчила українську мову та християнські молитви, стала доглядальницею Зінаїди Ващишин. Коли таємниця Фейги була розкрита, Денис Ващишин відвів дівчинку за р. Горинь у ареал дій радянських партизан. 16 лютого 1997 р. Меморіальний комплекс історії Голокосту Яд Вашем присвоїв Денису, Зінаїді Ващишиним та їхній доньці Єві Ожелевській почесне звання «Праведник народів світу».
Докладніше
«У них не було ненависті до людей. Тільки добро»
Костянтин та Параска Грохольські – рятівники Соні Вінер і Марії Бергер. Спочатку останній дієво допоміг Гордій Багній. Згодом вона, спільно із Сонею, знайшла притулок у сім'ї Грохольських, які мешкали на хуторі поблизу с. Волоша Сарненського району Рівненської області. Костянтин та Параска тривалий час переховували дівчат-підлітків. Згодом вони знайшли прихисток у радянських партизан.
У листопаді 2009 р. Яд Вашем нагородив Костянтина та Параску Грохольських почесним званням «Праведник народів світу».

Докладніше
«ВІН БУВ ЯНГОЛОМ»
Сім'я Герасимчуків – мешканці с. Шубків, що неподалік м. Тучин Рівненської області, в час Голокосту врятувала родину Ісаака Хомута. Запропонувавши останньому допомогу, Павло Герасимчук дотримав свого слова: він організував втечу із гетто Поліни Хомут та її 8-річної доньки Лаури. Згодом до них приєднався й Ісаак. Облаштувавши два сховки, подружжя Герасимчуків, ризикуючи власним життям та життям своїх дітей, переховували євреїв упродовж 18 місяців. 15 березня 1990 р. Меморіальний комплекс історії Голокосту Яд Вашем удостоїв Павла і Любов Герасимчуків почесного звання «Праведник народів світу». Пізніше цим званням пошановано й їхніх дітей – Клавдію, Галину та Миколу.
Докладніше
«Голос совісті ніколи не виступає в хорі»
Містечко Трохимброд (Софіївка) знаходилося в Цуманському районі Волинської області. Більшість його населення складали юдеї: в містечку проживало лише кілька польських родин, а більшість євреїв займалося сільським господарством. 9 серпня 1942 р. нацисти створили в Трохимброді гетто. Окрім тамтешніх мешканців, у ньому ув'язнено євреїв з інших сусідніх містечок і сіл. У серпні–вересні того ж року бранців цього гетто розстріляно. Вціліло лише 34 людей, яких протягом літа 1942 – січня 1944 рр. рятував поляк Алойзі Людвіковський. У 1981 р. йому присвоєно почесне звання «Праведника народів світу».
Докладніше
ДОГЛЯДАЛЬНИЦЯ БЕЗІМЕННИХ МОГИЛ
Олександра Васейко – милосердниця, яка більш як півстоліття доглядала могили польської сім'ї, яка загинула в роки міжетнічного протистояння на Волині.

Олександра народилася в с. Сокіл Любомльського району Волинської області. Її батько Каленик Лукашук товаришував з польською родиною, яка мешкала на хуторі, що знаходився неподалік їх обійстя. У час Волинської трагедії К. Лукашук возив їм їжу в ліс, де вони переховувалися. З часом хтось вистежив цю польську сім'ю і вбив.

Добросердечний сусід поховав їхні тіла, вирізав хрестики на соснах над їхніми могилами. К. Лукащук заповів доньці, якій у той час було 6 чи 7 років, запам'ятати це місце і згодом показати тим, хто шукатиме сліди загиблих: «…татусь так про це просив, немовби це було для нього дуже важливим. Тому я дуже старалася його не підвести і точно запам'ятати це місце».
Докладніше
«Я ПОСТІЙНО ПОВТОРЮЮ, ЩО РЯТУЮ НЕ ПОЛЯКІВ, ЄВРЕЇВ І УКРАЇНЦІВ, А ЛИШЕ ЛЮДЕЙ»
Ян Єлінек – пастор чеської колонії у Купичеві, що знаходилася неподалік волинського містечка Ковель. У час Голокосту переховував у будинку парафії кількох євреїв. Після утворення ковельського гетто, декілька разів відгукувався не прохання знайомих євреїв і, приховуючи свої справжні наміри здачею окупаційній владі контрибуції, привозив їм харчі. Протягом 1943-го року дієво допомагав рятуватися від смерті не тільки чехам, а й полякам та українцям. 5 червня 2017 р. у пам'ять про Яна Єлінека встановлено пам'ятний знак та посаджено дерево у Варшавському саду праведників.
Докладніше
«ЛЮДИНА НАДЗВИЧАЙНО ПРАВА, ЧЕСНА Й БЛАГОРОДНА»
Після знищення в липні 1943 р. Гути Степанської, Петро Ількович Базелюк рятував Мечислава Слоєвського та його 7-річного сина Едварда. Фізично та емоційно виснажений від пережитого, батько кілька разів помишляв про самогубство. Після випадкової зустрічі в лісі, цих поляків прихистив П. Базилюк: він переховував їх до січня 1944 р. в замаскованій криївці, яку спорудив у стодолі. Також П. Базилюк тривалий час укривав знайомого лікаря-єврея зі Степані, завдяки якому він вижив у Голокості. 15 липня 2011 р. у церкві с. Бутейки сучасного Сарненського району Рівненської області освячено меморіальну дошку Петрові Базелюку.
Докладніше
МИЛОСЕРДЯ (НЕ)ВІДОМИХ УКРАЇНЦІВ
Польську родину Гермашевських українці рятували двічі. На початку весни 1943 р. близький друг цієї сім'ї Тарас Новачок попередив приятелів про небезпеку. Рятуючись від розправи, вони переїхали з рідних Полиць у с. Липники, що в той час входили до гебіту «Костопіль». Після нападу на це село, поранена в скроню Каміла Гермашевська, яка в шоковому стані загубила півторарічного сина Мирослава, знайшла притулок в українців сусіднього с. Білка. Хто саме врятував Камілу Гермашевську невідомо досі. Її син Мирослав, якого знайшли й врятували рідні, з часом став першим космонавтом Польщі.
Докладніше
ОДНОСЕЛЬЦІ, ЩО МОВЧАЛИ
Федора Гречковська – мешканка с. Видерта сучасного Камінь-Каширського району Волинської області, яка у вересні 1943 р. переховувала двох дітей, що вижили в час розстрілу 60 ромських родин. Шістьом осиротілим дітям допомогли врятуватися інші тамтешні українські та польські сім'ї. Серед врятованих – частина ромської родини коваля Каленика, яка проживала в с. Нуйно сучасного Камінь-Каширського району Волинської області. Односельці кілька разів попереджали його про небезпеку, не виказували поліції, що розшукувала ромів, називаючи сивочолого коваля українцем. З-поміж членів цієї родини, що врятувалися в час геноциду, – Парасковія Стоянович.
Докладніше