Більшість Західної Волині (сучасні Рівненська та Волинська області), яка була прикордонною територією, війська третього Рейху окупували вже на початку липня 1941 р. До осені того року на теренах краю тривало становлення органів окупаційної влади.
Для євреїв, яких нацисти прагнули знищити як націю, «новий порядок» означав позбавлення будь-яких прав і всебічну дискримінацію, примусову працю, створення умов несумісних із життям і, врешті-решт, вбивство. У краю, як і в усіх окупованих нацистами країнах Європи, розпочався геноцид євреїв – Голокост.
Перший етап масових убивств євреїв розпочався вже наприкінці літа 1941 р.: розстріли в Острозі, Костополі, Корці, Дубровиці. Вже 30 червня в Луцьку розстріляно 300 чоловіків-євреїв. 3 липня наступного місяця – ще понад 1,2 тис. чол.
Наймасштабніша акція розстрілів на теренах Західної Волині відбулася на початку листопада 1941 р. в урочищі Сосонки: тут убито 17,5 тис. євреїв Рівного. Серед жертв – немовля, яке народилося на світ у ніч цього злочину нацистів.
Паралельно із акціями масових розстрілів створювалися гетто – визначені окупаційною владою райони міст / містечок, де мали проживати євреї. Вони страждали від згущань, примусових робіт, нестачі їжі, медикаментів тощо.