МИЛОСЕРДЯ (НЕ)ВІДОМИХ УКРАЇНЦІВ

Польську родину Гермашевських українці рятували двічі. На початку весни 1943 р. близький друг цієї сім'ї Тарас Новачок попередив приятелів про небезпеку. Рятуючись від розправи, вони переїхали з рідних Полиць у с. Липники, що в той час входили до гебіту «Костопіль». Після нападу на це село, поранена в скроню Каміла Гермашевська, яка в шоковому стані загубила півторарічного сина Мирослава, знайшла притулок в українців сусіднього с. Білка. Хто саме врятував Камілу Гермашевську невідомо досі. Її син Мирослав, якого знайшли й врятували рідні, з часом став першим космонавтом Польщі.
Польську родину Гермашевських українці рятували двічі. На початку 1943 р. Тарас Новачок, який був у Гермашевських на правах члена сім'ї, попередив їх про небезпеку. Рятуючись від розправи, вони переїхали з рідних Полиць у Липники. До середини березня того року до цього села з'їхалося близько тисячі поляків. У селі постала польська самооборона.
Село Липники. 1935 р.
У середньому ряду сидить друга справа – Каміла Гермашевська.

Фото з книги: Шабловський Вітольд. Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині [Текст]; пер. з пол. Андрія Бондаря. Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. С.42.
У ніч з 25 на 26 березня 1943 р. відбувся напад на с. Липники, які в той час входили до гебіту «Костопіль». Одна із членів родини Гермашевських – Каміла – тікає з охопленого полум'ям будинку, тримаючи на руках півторарічного сина Мирослава. Перебуваючи в шоковому стані внаслідок вогнепального поранення в скроню, вона загубила малюка й усвідомила це тільки тоді, коли опинилася серед знайомих українок у сусідньому з Липниками с. Білка. Хтось із місцевих сховав Камілу Гермашевську.
Наступного дня закутаного в ковдру малюка знайшли рідні. Возз'єднана сім'я переїхала до Березного.

Хто саме врятував Камілу Гермашевську невідомо й досі. Її син Мирослав з часом став першим космонавтом Польщі.
Мирослав Гермашевський.

Фото із сайту
https://aboutspacejornal.net/wp-content/uploads/2017/09/7.jpg
Використана література
1
Шабловський Вітольд. Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині [Текст]; пер. з пол. Андрія Бондаря. Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. С. 35–47;64–66, 78–85, 283.