Реалізовані проєкти учасників школи
«Культура і політика пам'яті: від ідеї до зміни»
Проєкт «Стежками пам'яті» – найскладніший з-поміж тих, які реалізовувала наша громадська організація. Так сталося внаслідок початку війни, який стався тоді, коли ми пройшли менше половини шляху, який намітили. Шок, який зумовила агресія ворога, вимушена зупинка в реалізації проєкту, зміна складу команди залучених до нього, дискусії стосовно того чи варто продовжувати роботу в нових суспільно-політичних умовах – складові, які тривалий час визначали наші реалії й дилеми.

Нам пощастило узгодити зміну тематичного вектору проєкту із грантодавцем. Як результат, ми намагалися поєднати в реалізації задуманого два завдання: вивчати досвіди пошанування пам'яті недомінуючих груп часів Другої світової війни на Волині та перших набутків вшанування пам'яті тих, хто брав / бере участь у російсько-українській війні.

Наші слова подяки всім, хто в різний спосіб долучився до роботи на різних етапах реалізації проєкту. Особлива подяка фонду EVZ «Пам'ять, відповідальність, майбутнє», завдяки підтримці якого ми отримали можливість реалізувати задумане й заплановане.

Школа «Культура і політика пам'яті: від ідеї до зміни» відбулася в рамках проєкту «Стежками Пам'яті» і є ключовим етапом проєкту.
ПРОЄКТИ УЧАСНИКІВ/ЦЬ
Десять міні-проєктів отримали фінансування від організаторів школи та менторську підтримку від ГО «Мнемоніка». Тематичне спрямування школи – осмислення того, як суспільство пам'ятає жертв та героїв Другої світової війни та російсько-української війни. Свої результати учасники та учасниці представили на зимовій школі у Луцьку.
ІНТЕРАКТИВНА КАРТА «РАФАЛІВКА: СТЕЖКАМИ ПАМ'ЯТІ» (Рафалівка, Рівненська область)

Інтерактивна мапа «Рафалівка: стежками пам'яті» оповідає про життєдіяльність трьох громад, які проживали в цьому селищі до Другої світової війни: українців, поляків та євреїв. У роботі над створенням карти брали участь учні, випускники, батьківська громадськість Рафалівського ліцею та Рафалівської територіальної громади.
Метою проєкту є популяризація суспільно-політичних уроків минулого за допомогою сучасних інформаційних технологій.



Наталія Совгуть

КОНФЕРЕНЦІЯ «КОМЕМОРАТИВНІ ПРАКТИКИ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ ОЧИМА МОЛОДОГО ПОКОЛІННЯ» (м. Київ)

Проєкт спрямований на рефлексію проживання досвіду російсько-української війни 2014-2024 років студентською молоддю, а також вироблення моделей комеморативних практик.

Конференція – одна з «цеглинок», яка покликана стати частиною більш масштабних наукових та науково-популярних заходів задля усвідомлення значимості комеморативних практик, присвячених подіям російсько-української війни. Науковий форум є частиною навчальної дисципліни «Комеморативні практики в історичній політиці» для магістрів другого року навчання.



Оксана Сморжевська

СТВОРЕННЯ КУТОЧКА ПАМ'ЯТІ «НЕЗЛАМНІ ГЕРОЇ» (м. Рівне)

Куточок пам'яті «Героям слава» і складається з трьох стендів. Перший з них присвячено випускникам та батькам учнів Рівненського ліцею №18, які загинули в час АТО та в плині російсько-української війни. Другим стендом вшановано воїнів-батьків. Третій стенд має назву «Батьки і діти, діти і батьки – довічне та нероздільне коло».

Мета проєкту полягає в дослідженні доль учнів, випускників і батьків тих школярів, які віддали своє життя за Україну, тих, хто охороняє Батьківщину зараз, а також знайомства з ними шкільної спільноти ліцею, батьків, жителів мікрорайону. Проєкт спрямований на формування почуття патріотизму та любові до Вітчизни.


Оксана Гриб

ВИСТАВКА «ПАМ'ЯТЬ І БІЛЬ ПРОСКУРОВА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ» (м. Хмельницький)

Мета проєкту полягає у поглибленні знань учнів про Голокост та події Другої світової війни у Проскурові з метою збереження історичної пам'яті.

Банер «Проскурів (1941-1944 рр.) у роки нацистської окупації» містить інформацію про тамтешній ґебіт (створену нацистами адміністративну одиницю), гетто, свідчення колишнього в'язня нацистського табору смерті в Проскурові Еті Цалевич, табір для військовополонених «Stalag 355» та про Проскурівську підпільну організацію.

Мета проєкту полягає у поглибленні знань учнів про Голокост та події Другої світової війни у нашому місті, Проскурові, з метою збереження історичної пам'яті.

Антонюк Ліана

РОЗРОБКА ШТЕНДЕРА «РОЖЕВІ СВІТАНКИ ЩЕРБИКА БОГДАНА» (Усичі, Волинь)

Проєкт «Рожеві світанки Щербика Богдана» - це дослідження, яке включає збір інформації, збереження та увічнення пам'яті про Героя України. Життя Богдана, покладене на вівтар її Незалежності, є найвищою ціною, яку може заплатити громадянин заради звільнення української землі від ворога.

Юлія Кондратюк

ВИСТАВА «МАЙСТЕРНЯ СПОГАДІВ ЧЕРЕВИЧКИ» (м. Нововолинськ)


Вистава висвітлює історії двох героїв: відомого в повоєнний час лікаря-хірурга, почесного громадянина міста Нововолинська Вольфа Мойсейовича Сокольського, який сповна відчув на собі нещадне пекло Голокосту, та Євгенії Душко - жінки, яка в роки Голокосту врятувала життя єврейській дівчині.

Костюк Ірина

ФІЛЬМ «З НЕМОТИ МОЄЇ ПОЧАЛОСЯ МАЛЮВАННЯ» (м. Луцьк)

Російсько-українську війну порівнюють з Другою світовою. Враховуючи це, герої стрічки – учасники різних збройних протистоянь. Фільм розповідає про двох художників з Волині: Олександра Байдукова, який воював у час Другої світової війни в Червоній армії, та Руслана Кашаюка – учасника російсько-української війни.


Сергій Наумук

ФОТОВИСТАВКА ПРО ЄВРЕЙСЬКУ ГРОМАДУ СТЕПАНІ (с. Степань Рівненської області)

Виставка, що складається із фотодокументів, є інструментом відновлення історичної пам'яті. Вона відтворює окремі сюжетні лінії життєдіяльності єврейської громади с. Степань у міжвоєнний період і має за мету реанімацію пам'яті про жертв Голокосту.

Галина Чибуровська

МЕМОРІАЛЬНА СТІНА ПРИСВЯЧЕНА ПАМ'ЯТІ ПАВЛА ДОБРОТВОРСЬКОГО (м. Черкаси)

Мета проєкту – створення меморіальної стіни про Героя російсько-української війни Павла Наконечного (Добротворського), який навчався у Черкаській школі №5. Йдеться також про продовження справи воїна, який був істориком за покликанням та професією, вагомо долучився до виховання громадянськості молоді. Саме задля цього 2019 року він створив громадську організацію «Поклик Яру», яка популяризувала історичне минуле в школах міста, проводила тренінги з виживання та надання домедичної допомоги, організовувала дитячі табори у Холодному Яру на Чигиринщині.

Наталія Гриценко
БАНЕР «ЛЮДСЬКІ ДОЛІ ВІЙНИ» (с. Острожець Рівненська область)

Банер, який створений учасниками музейного гуртка, розповідає про долі двох недомінуючих груп Волині: єврейської громади с. Острожець, яка була знищена 9 жовтня 1942 р., та чехів с. Малин, яких убито нацистами 13 липня 1943 року. Проєкт має за мету збереження пам'яті жертв нацизму.

Оксана Кулішова