Всеукраїнська науково-практична конференція

«Політика пам'яті в теоретичному та практичному вимірах»

Проводиться у м. Рівному з 2014 року

Передісторія конференції

Ідея організації циклу таких конференцій зародилася під час Революції гідності на зламі 2013–2014 рр. Ймовірно, не останню роль у цьому відіграв тріумф інститутів громадянського суспільства під час революційних подій. Підтримка фундаментальних демократичних засад Майдану та дещо критична оцінка його надмір націоналістичної риторики спонукали авторів цього допису ініціювати проведення конференції з проблематики політики пам'яті.

Одним з головних завдань, яке переслідувало це починання, була спроба інституціоналізувати в Рівному всеукраїнську комунікативну платформу для академічних дискусій між представниками і представницями різних, навіть діаметрально протилежних академічних позицій. Не менш важливим для нас є дотримання принципу міждисциплінарності: доповідачі/ки мають репрезентувати різні аспекти студій пам'яті в історичній, політичній, медійній, соціологічній, мистецькій та літературній сферах.

Перші дві конференції були організовані кафедрою політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету, працівниками якої є автори цієї статті. Однак, серйознішого рівня вона набула після створення у 2016 р. громадської організації «Центр студій політики пам'яті та публічної історії «Мнемоніка». Підтримка організації з боку Rosa Luxemburg Stiftung в Україні дозволила залучити більшу кількість учасниць та учасників із різних регіонів держави.

Подальший розвиток

За період організації цих академічних форумів, склалася традиція щорічно присвячувати конференцію окремим темам у межах загальної проблематики студій пам'яті. Ця практика зародилася у 2016 році під час організації ІІІ Всеукраїнської конференції. Її тематичне спрямування – «Вшанування пам'яті жертв геноцидів та масових убивств». У цій конференції взяли участь 56 учасників та учасниць із 10 областей України.

Тематичне спрямування конференції 2017 р.: «Національні меншини і колективна пам'ять титульних націй: дилеми (не)забуття». У ній брали участь 60 учасників та учасниць із 11 областей України.

Тематичне спрямування конференції 2018 р.: «Конструкти формування / коригування колективної пам'яті». Вона зібрала понад 40 учасників із дванадцяти областей України, в тому числі з таких міст як Харків, Херсон, Дніпро, Черкаси, Ніжин, Київ, Чернігів, Житомир, Луцьк, Рівне, Вінниця, Львів, Ужгород.

Тематичне спрямування конференції 2019 р.: – «Простори спогадів». У ній взяли участь 43 учасники з 12 регіонів України.

Тематичне спрямування VII Всеукраїнської науково-практичної конференції, яка відбудеться 22–23 травня 2020 року: «Пам'ять про Другу світову війну в Україні та країнах ЄС».

Історія конференцій

19-20 травня 2016 року
III Всеукраїнська науково-практична конференція «Політика пам'яті в теоретичному та практичному вимірах». Її тематичне спрямування — «Вшанування пам'яті жертв геноцидів та масових убивств». У цій конференції взяли участь 56 учасників та учасниць із 10 областей України.
30-31 березня 2017 року
IV Всеукраїнська науково-практична конференція «Політика пам'яті в теоретичному та практичному вимірах». Її тематичне спрямування — «Національні меншини і колективна пам'ять титульних націй: дилеми (не)забуття». У ній брали участь 60 учасників та учасниць із 11 областей України.
11–12 травня 2018 року
V Всеукраїнська науково-практична конференція «Політика пам'яті в теоретичному та практичному вимірах». Її тематичне спрямування — «Конструкти формування / коригування колективної пам'яті». Вона зібрала понад 40 учасників із дванадцяти областей України, в тому числі з таких міст як Харків, Херсон, Дніпро, Черкаси, Ніжин, Київ, Чернігів, Житомир, Луцьк, Рівне, Вінниця, Львів, Ужгород.
3-4 травня 2019 року
VI Всеукраїнська науково-практична конференція «Політика пам'яті в теоретичному та практичному вимірах». Її тематичне спрямування — «Простори спогадів». У ній взяли участь 43 учасники з 12 регіонів України.