Ідея організації циклу таких конференцій зародилася під час Революції гідності на зламі 2013–2014 рр. Ймовірно, не останню роль у цьому відіграв тріумф інститутів громадянського суспільства під час революційних подій. Підтримка фундаментальних демократичних засад Майдану та дещо критична оцінка його надмір націоналістичної риторики спонукали авторів цього допису ініціювати проведення конференції з проблематики політики пам'яті.
Одним з головних завдань, яке переслідувало це починання, була спроба інституціоналізувати в Рівному всеукраїнську комунікативну платформу для академічних дискусій між представниками і представницями різних, навіть діаметрально протилежних академічних позицій. Не менш важливим для нас є дотримання принципу міждисциплінарності: доповідачі/ки мають репрезентувати різні аспекти студій пам'яті в історичній, політичній, медійній, соціологічній, мистецькій та літературній сферах.
Перші дві конференції були організовані
кафедрою політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету, працівниками якої є автори цієї статті. Однак, серйознішого рівня вона набула після створення у 2016 р. громадської організації «Центр студій політики пам'яті та публічної історії «Мнемоніка». Підтримка організації з боку
Rosa Luxemburg Stiftung в Україні дозволила залучити більшу кількість учасниць та учасників із різних регіонів держави.