16-17 жовтня 2020 р. відбувся всеукраїнський освітній семінар учителів «Культура пам'ятання». Учасниками заходу були представники різних регіонів України: від Маріуполя до Львова. Ми спільно розмірковували над питаннями «що таке культура пам'яті?», обговорювали особливості політики пам'яті в демократичних і тоталітарних суспільствах.
Серед спікерів проведеного заходу – працівники Інституту історії НАН України Я. Примаченко та Т. Водотика. Перша розмірковувала над питанням конфліктів пам'яті про Другу світову війну, сфокусувавши увагу на «наративах» Бабиного Яру. В полі уваги спікерки був як досвід політики пам'яті в цьому трагічному місці радянської влади, так і суверенної України. З-поміж іншого вона проаналізували сучасні дискусії, що точаться довкола альтернативних концепцій облаштування меморіального простору Бабиного Яру.
Т. Водотика представила учасникам свої роздуми про особливості пам'яті щодо однієї з недомінуючих груп України – ромів. Вона реалізувала це завдання відтворюючи особливості мандрів пам'ятника «Ромська кибитка». Цей екскурс здійснено на тлі тренінгу, в ході якого проаналізовано етнічні стереотипи щодо ромів у сучасній Україні та інструменти їх подолання в час вивчення курсів всесвітньої історії та історії України.
Учасники тренінгу взяли участь у кількох тренінгах, обговорили концепцію виставки «Людяність над безоднею пекла» та документальний фільм «Калініндорф», який представив голова «Центру студій геноцидів ім. Рафаеля Лемкіна» Ю. Капарулін.
Довідково: Всеукраїнський освітній семінар організовано в рамках проекту «Спільна пам'ять», який здійснюється ГО «ЦСПП «Мнемоніка» за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung з коштів Міністерства закордонних справ ФРН.