d7b07cb5-ad04-45e6-82c9-6464bf05d65f_w610_r1_s

Науково-практична конференція “Геноцид ромів України у період Другої світової війни”

4 жовтня 2016 р. у Києві відбулася науково-практична конференція «Геноцид ромів України в період Другої світової війни: вивчення, викладання, комеморація».

Основні проблеми, які обговорювалися на конференції – німецька та румунська політика щодо ромів, сучасні історіографічні тенденції у дослідження геноциду ромів, викладання історії геноциду в українських школах та університетах, вшанування пам’яті жертв геноциду в Україні.

Організатори конференції: Український центр вивчення історії Голокосту, Національний музей історії України у Другій світовій війні, Український інститут національної пам’яті, Фонд “Пам’ять, відповідальність і майбутнє”, Міжнародний фонд “Відродження”, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України.

imgonline-com-ua-compressed9mjbpvos0imw imgonline-com-ua-compressed279dbdmncf3e imgonline-com-ua-compressedcqiwlzce52dj imgonline-com-ua-compressedegf7niadnfo3

Чимало учасників конференції прийшли до висновку, що, попри значний поступ у розвитку студій цього тривалий час забутого геноциду, найчисельніша етнічна меншина ЄС (від 10 до 12 млн. станом на сьогодні) заслуговує на більшу увагу з боку української держави та інститутів громадянського суспільства.

Перейняття європейських практик вшанування пам’яті жертв геноциду ромів є тим більше важливим, що 15 квітня 2015 р. Європарламент ухвалив Резолюцію «International Roma Day – anti-Gypsyism in Europe and EU recognition of the memorial day of the Roma genocide during WWII» (Міжнародний день ромів – антициганізм у Європі і визнання ЄС дня пам’яті геноциду рома під час Другої світової війни), у якій закликав усі держави ЄС щорічно 2-го серпня офіційно вшановувати пам’ять жертв масового вбивства. Нагадаємо, що рома і сінті належать до числа інших категорій жертв геноциду згідно з офіційною позицією Меморіального музею Голокосту США (до них також належать гомосексуалісти, Свідки Єгови, душевнохворі, чорношкірі, поляки та радянські військовополонені).

imgonline-com-ua-compressedhtxydswauwv2 imgonline-com-ua-compressedjewwh9cglm81 imgonline-com-ua-compressedkbqwxerm1tcm imgonline-com-ua-compressedrya5sctdu4m7 imgonline-com-ua-compressedt5ogt7x7srie imgonline-com-ua-compressedzlzjas8xpwuz

Згідно з Постановою Верховної Ради України від 08.10.2004 р. “Про відзначення Міжнародного дня голокосту ромів”, Україна взяла на себе зобов’язання щорічно 2-го серпня офіційно вшановувати пам’ять жертв цього злочину.

Як і євреї, українські роми були жертвою нацистської політики геноциду під час Другої світової війни. Співробітники Українського центру вивчення історії Голокосту ще у 2013 р. створили карту «Місця масового вбивства ромів на теренах України за часів нацистської окупації». Бабин Яр є одним із таких трагічних місць. Саме тому знаковою подією стало нещодавне встановлення у цьому місці пам’яті меморіального знаку, присвяченого загиблим ромам. Знак має форму кибитки. Із його встановленням роми нарешті отримали гідний меморіальний маркер на території Бабиного Яру. Це дає підстави сподіватися і на подальше гідне вшанування пам’яті жертв одного з нацистських злочинів проти людяності. Адже понад 100 масових розстрілів ромів в Україні так і залишаються без меморіальних маркерів (серед них і м. Сарни на території Рівненської області).