9-мая-

Вітаємо з Днем пам’яті та примирення і Днем Перемоги!

D899DD4F-F7AB-498F-8AAC-E28ECF71B657_cx0_cy2_cw0_mw1024_s_n_r1

Вже вдруге, починаючи з минулого року, Україна на європейський лад відзначає День пам’яті і примирення. У цьому контексті в нас склалася нова комеморативна практика – 8 травня о 23.00 проводити заходи з нагоди вступу в силу Акту про капітуляцію нацистської Німеччини. А вже 9 травня відзначати День Перемоги.

Зважаючи на сучасні декомунізаційні процеси важливо не втратити особливе значення цього Дня для колективної пам’яті українців. Як стверджує відомий американський історик Т. Снайдер, Україна в першій половині ХХ ст. втратила стільки людських житті внаслідок того, що на її територіях одночасно перебувало два тоталітарних режими – нацистський і радянський.

Сьогоднішній День знаменує крах одного з них – того, людиноненависницького, якому немає аналогів у світовій історії. Адже саме він використав т. зв. індустріальний метод убивства (фабрики смерті, де позбавлено життя мільйони жертв з числа різних націй), силкувався реалізувати таку соціальну інженерію, яка мала призвести до стрімкого скорочення чисельності слов’янських націй тощо.

А тому поразка нацистської Німеччини – поза будь-яким сумнівом надважлива подія новітньої історії. Не в останню чергу завдяки Перемозі ми змогли вижити як нація і вберегти рештки своєї ідентичності. Зберегти задля того, щоб у 1991 р. віднайти в собі сили знову постати на політичній карті Європи як незалежна держава.

Центр студій політикипам’яті та публічної історії «Мнемоніка» вітає всіх зі святами – Днем пам’яті та примирення і Днем Перемоги!